• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

 Maraton Pisania Listów.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski   Dodająca informację: mgr Beata Fronczek.

 

  MAHADINE, BOHATER MARATONU PISANIA LISTÓW 2017, ZOSTAŁ UWOLNIONY
"Chcę wyrazić wdzięczność dla was wszystkich. Doceniam Was, kocham i szanuję. Niech żyje człowieczeństwo", powiedział Mahadine na wieść o 690 tysiącach listów, które wysłano w jego obronie z całego świata do władz Czadu.
Sąd w stolicy Czadu, Ndżamenie, nakazał 5 kwietnia uwolnienie Tadjadine Mahamat Babouri’ego, zwanego Mahadine. Był on więziony od 30 września 2016 r. za umieszczenie kilku filmów na Facebooku, które krytykowały sposób zarządzania środkami publicznymi przez rząd.
Sprawa Mahadine'a była jedną z 10, na które Amnesty zwróciło szczególną uwagę w ramach corocznej akcji Maraton Pisania Listów w 2017 r. Jesteśmy zachwyceni, że Mahadine został uwolniony i że po 18 miesiącach w więzieniu na podstawie spreparowanych zarzutów w końcu spotkał się ze swoimi bliskimi.
Cały czas apelujemy do władz Czadu o zaprzestanie represji wobec dysydentów krytykujących rząd. Przeczytaj więcej o Mahadinie i sytuacji w Czadzie na stronie amnesty.org.pl
Podziel się dobrą wiadomość na Facebooku i Twitterze!
Już wkrótce oczekuj od nas więcej informacji o światowym Maratonie Pisania Listów!

 

 PI 2018.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski   Dodające informację: mgr Jolanta Czaja, mgr Anna Kowalska, mgr Ewa Kawałek, mgr Agnieszka Rejewska.

 

  Światowe Dni Liczby Pi w Gostku
Uroczyste i barwne obchody Światowego Dnia Liczby Pi przypadają na 14 marca. Data ta zapisała się już na stałe w kalendarzu imprez szkolnych Zespołu Szkół im. prof. Romana Gostkowskiego w Łazach jako dzień potyczek matematyczno - fizyczno – chemiczno - polonistycznych. Tak też było i tym razem. 10 kwietnia 2018 roku w sali 105 nastąpiło podsumowanie rywalizacji zespołów międzyklasowych, konkursów i popisów aktorskich. Apel zorganizowany i przygotowany przez pomysłodawczynie przedsięwzięcia, panie: mgr Annę Kowalską, mgr Agnieszkę Rejewską, mgr Jolantę Czaję, mgr Ewę Kawałek miał przybliżyć informacje i ciekawostki na temat tej fascynującej liczby oraz cyklu doświadczeń pod nazwą ,,Tajemnice w ogniu zaklęte".
Czytaj więcej >>>

 

 Dzień Otwarty 6.IV.2018.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski   Dodająca informację: mgr Marzena Orzoł.

 

  W dniu dzisiejszym, z okazji dnia otwartego szkoły, gościliśmy w murach GOSTKOWSKIEGO gimnazjalistów oraz ich rodziców. Towarzyszyła nam przepiękna słoneczna pogoda oraz wspaniała atmosfera. Uczniowie oraz rodzice mogli uzyskać informacje na temat oferty szkoły, szczególnie dotyczącej kierunków kształcenia. W czasie spotkania gimnazjaliści uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielem firmy Kraksky, który zachęcał młodzież do udziału w skokach spadochronowych, młodzież obejrzała pokaz wojskowy połączony z pierwszą pomocą oraz wzięła udział w konkursach i ćwiczeniach organizowanych przez nauczycieli. Rodzice oraz uczniowie mogli porozmawiać bezpośrednio z pracodawcami, którzy zachęcali uczniów do nauki na kierunkach technicznych.
Dyrektor szkoły mgr Marzena Orzoł serdecznie dziękuje PKP PLK,PKP CARGO, PKP CARGO TABOR , FIRMIE DAMEL , OSP W Ciągowicach oraz Miejskiej Komendzie Policji w Łazach za udział w dniu otwartym szkoły.
Następny dzień otwarty już 21 kwietnia. Zapraszamy!

 

 Kongres Powiatów 2018.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski   Dodająca informację: mgr Marzena Orzoł.

 

  6 kwietnia br. we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia odbył się Kongres Powiatów, którego celem była prezentacja dalszych zmian w szkolnictwie zawodowym proponowanych przez MEN. W wydarzeniu wzięli udział Starosta Zawierciański Krzysztof Wrona oraz dyrektor Zespołu Szkół im. prof. Romana Gostkowskiego w Łazach mgr Marzena Orzoł. Przedsięwzięcie zorganizowało Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji.
Wśród gości wrocławskiego kongresu byli przedstawiciele: ministerstw, władz wojewódzkich i powiatowych, spółek Skarbu Państwa, kuratorzy oświaty, parlamentarzyści, a także kierownictwo i dyrektorzy departamentów MEN, dyrektorzy jednostek podległych MEN, dyrektorzy szkół, nauczyciele i uczniowie ze szkół kształcących w zawodach.
Czytaj więcej >>>

 

Konkurs Pożarniczy 2018.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski   Dodający informację: mgr Andrzej Czapla.


W dniu dzisiejszym t.j . 05.04. b.r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Łazach odbyły się Gminny Konkurs Wiedzy Pożarniczej. Regulamin konkursu obejmował trzy kategorie wiekowe: I kategoria - Szkoły Podstawowe, II kategoria - Szkoły Gimnazjalne i III kategoria to Szkoły Ponadgimnazjalne, w której wystąpili uczniowie Zespołu Szkół im. prof. R. Gostkowskiego. Dzisiejszy finał poprzedzony był wcześniejszymi eliminacjami przeprowadzonymi w szkołach, które to miały wyłonić trzech najlepszych zawodników z poszczególnych szkół.
Eliminacje w "Gostku" odbyły się 15. marca, w wyniku których wyłoniona trójka: Klaudia Kukoł, Weronika Kulawik i Igor Seweryn reprezentowali Naszą Szkołę na dzisiejszym finale.

Czytaj więcej >>>
 

 Jeżycjada 2018.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski   Dodająca informację: mgr Jolanta Czaja.

 

  Ogólnopolskie Czytanie JEŻYCJADY Małgorzaty Musierowicz
Jeżycjada... Któż z czytelników nie zna tej nazwy... zwłaszcza dla miłośników twórczości Małgorzaty Musierowicz nie jest obca.
Ta popularna autorka książek dla dzieci i młodzieży ma wielką rzeszę swoich zwolenników, którzy czekają na nowe tytuły.
I stało się tak, że 13 marca 2018 r. to właśnie Małgorzacie Musierowicz i powieściom, które wyszły spod Jej pióra, została poświęcona akcja Ogólnopolskiego Czytania Jeżycjady, w której wzięła udział nasza biblioteka.
Uczennice z klasy drugiej, doskonale znające cykl o rodzinie Borejków, uczestniczyły wraz z bibliotekarzem, p. Jolantą Czają, w spotkaniu w Publicznej Bibliotece Miasta i Gminy w Łazach, gdzie odczytały wybrane fragmenty ulubionych książek.
Niektóre z opisanych sytuacji wzbudziły śmiech wśród uczestników. Gospodarze spotkania wręczyli wszystkim kolorowe zakładki do książek. Na pamiątkę... :))

 

Światowy Dzień Zdrowia 2018.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski   Dodające informację: mgr Agnieszka Pietrkiewicz, mgr Kinga Leks.


Światowy Dzień Zdrowia - 5 kwietnia 2018.
"Zdrowie dla wszystkich" to hasło Światowego Dnia Zdrowia w 2018 r. Stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu to ideał, do którego powinni dążyć wszyscy ludzie.
W ramach Światowego Dnia Zdrowia w naszej szkole rozdawane były uczniom broszury informujące o właściwym sposobie odżywiania się oraz przeprowadzone zostały w klasach dyskusje panelowe w języku polskim i angielskim.
„Zdrowie dla wszystkich” to nie tylko hasło tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia, ale wizja przyświecająca od ponad siedemdziesięciu lat, działalności Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Doskonały, najwyższy możliwy poziom zdrowia dla wszystkich ludzi, to wyzwanie dla światowych liderów i motyw przewodni wspierania krajów w dążeniu do Uniwersalnej Opieki Zdrowotnej (UHC).
"Nikt nie powinien wybierać między śmiercią a trudnościami finansowymi. Nikt nie powinien wybierać pomiędzy kupowaniem lekarstw a kupowaniem jedzenia. "

Czytaj więcej >>>
 

Rocznica powstania styczniowego - Kazimierówka 2018.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski   Dodająca informację: mgr Renata Chmielewska.

Zgodnie z wieloletnią tradycją 22 marca 2017 odbyły się obchody rocznicowe powstania styczniowego w Kazimierówce. Przy symbolicznej mogile upamiętniającej bitwę, która rozegrała się w okolicach Łaz 22 marca 1863 zebrali się prawdziwi miłośnicy historii na czele z panem Tadeuszem Losterem – emerytowanym Starszym Kustoszem Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, który jak zwykle barwnie przywołał realia 1863 roku, panem Maciejem Świderskim – lokalnym historykiem, który przybliżył tło wydarzeń jakie rozegrały się 22 marca oraz regionalistą panem Leszkiem Mertą, który przygotował szkolną grupę rekonstrukcyjną. Władze Miasta i Gminy Łazy reprezentował burmistrz pan Maciej Kaczyński.

Czytaj więcej >>>
 

   Wielkanoc 2018.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski   Dodający informację: mgr inż. Krzysztof Sapkowski.

 Muzeum pisanki Lipsk:

 

 Toczy się toczy jajo po świecie niechaj radości wiele przyniesie, dla wszystkich uczniów i ich rodziców, dla pracowników i sympatyków. Wszystkiego najlepszego!

Zapraszamy do obejrzenia galerii pisanek tradycyjnych z Podlasia znad Biebrzy.

 

 Doradztwo zawodowe cd..  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski   Dodająca informację: mgr Agnieszka Pietrkiewicz.

  Zachęcamy uczniów (w szczególności ostatnich klas) i ich rodziców do skorzystania z bezpłatnych konsultacji z doradcami zawodowymi urzędów pracy w trakcie II Regionalnego Forum Doradztwa Zawodowego w dniu 13 i 14 kwietnia 2018. Więcej informacji na temat wydarzenia: https://www.metis.pl/content/view/2976/1/ Lista punktów, gdzie uczniowie i rodzice będą mogli bezpłatnie skorzystać z pomocy doradców zawodowych np w zakresie wyboru zawodu w dniu 14 kwietnia br. (sobota) znajduje się pod adresem: https://www.metis.pl/downloads/dyzury_doradcow.doc

 

 Akademia Umiejętności Zawodowych.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski   Dodająca informację: mgr Edyta Janowska.

 

  Uczennice i uczniowie 1ck, 1d, 2ck kształcący się w zawodach kolejowych, wzięli udział w Akademii Umiejętności Zawodowych - Transport organizowanej 21 marca przez Katedrę Transportu Szynowego Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, w ramach której przeprowadzone zostały warsztaty dla uczniów związane z bezpieczeństwem i ryzykiem w transporcie kolejowym oraz wykład dotyczący współczesnych zagrożeń i bezpieczeństwa na świecie. Akademia była jedną z propozycji WSB towarzyszącą XI edycji Targów Pracy i Praktyk Studenckich. Oczywiście młodzież z naszej szkoły odwiedziła również stoiska potencjalnych przyszłych pracodawców. Opiekunkami wycieczki były Edyta Janowska i Katarzyna Dziuba

 

Wycieczka - Poraj.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski   Dodająca informację: mgr inż. Maria Domagała.

20 marca 2018r uczniowie klasy II CK- „Technik transportu kolejowego” uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej na stację Poraj.
Podstawowym celem wycieczki było zapoznanie uczniów z warunkami pracy na nastawni dysponującej i wykonawczej podczas prowadzenia ruchu pociągów i wykonywania manewrów.
Stacja Poraj podzielona jest na dwa okręgi nastawcze i wyposażona w urządzenia mechaniczne scentralizowane. Uczniowie mogli przyjrzeć się pracy dyżurnego ruchu obsługującego urządzenia blokady liniowej i stacyjnej. Mogli własnoręcznie spróbować przełożyć dźwignię zwrotnicową, założyć środki pomocnicze na urządzenia nastawcze, prowadzić obserwację przejeżdżającego pociągu.
W sytuacji kiedy nie można przestawiać urządzeń srk z nastawni, dyżurny ruchu lub inny pracownik musi to zrobić w terenie.

Czytaj więcej >>>
 

ARS, czyli jak dbać o miłość.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski   Dodająca informację: mgr Agnieszka Pietrkiewicz.

Uczniowie z klasy 1a, 1b i 3d wzięli udział w programie edukacyjnym pt. „ARS, czyli jak dbać o miłość, w ramach projektu „Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych”, współfinansowanego w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
Wyjątkowość programu „ARS, czyli jak dbać o miłość?” autorstwa Pana dr. Krzysztofa Wojcieszka, polega na nowoczesnym podejściu do profilaktyki uzależnień, opartym o wartości uznawane przez młodych ludzi. Głównym celem programu pt. „ARS, czyli jak dbać o miłość?” jest ograniczenie używania substancji psychoaktywnych przez młodzież (np. alkoholu, tytoniu, narkotyków i dopalaczy), także w kontekście przyszłych ról rodzicielskich.

Czytaj więcej >>>
 


Strona 28 z 64