• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

 Akademia Umiejętności Zawodowych.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski   Dodająca informację: mgr Edyta Janowska.

 

  Uczennice i uczniowie 1ck, 1d, 2ck kształcący się w zawodach kolejowych, wzięli udział w Akademii Umiejętności Zawodowych - Transport organizowanej 21 marca przez Katedrę Transportu Szynowego Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, w ramach której przeprowadzone zostały warsztaty dla uczniów związane z bezpieczeństwem i ryzykiem w transporcie kolejowym oraz wykład dotyczący współczesnych zagrożeń i bezpieczeństwa na świecie. Akademia była jedną z propozycji WSB towarzyszącą XI edycji Targów Pracy i Praktyk Studenckich. Oczywiście młodzież z naszej szkoły odwiedziła również stoiska potencjalnych przyszłych pracodawców. Opiekunkami wycieczki były Edyta Janowska i Katarzyna Dziuba

 

Wycieczka - Poraj.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski   Dodająca informację: mgr inż. Maria Domagała.

20 marca 2018r uczniowie klasy II CK- „Technik transportu kolejowego” uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej na stację Poraj.
Podstawowym celem wycieczki było zapoznanie uczniów z warunkami pracy na nastawni dysponującej i wykonawczej podczas prowadzenia ruchu pociągów i wykonywania manewrów.
Stacja Poraj podzielona jest na dwa okręgi nastawcze i wyposażona w urządzenia mechaniczne scentralizowane. Uczniowie mogli przyjrzeć się pracy dyżurnego ruchu obsługującego urządzenia blokady liniowej i stacyjnej. Mogli własnoręcznie spróbować przełożyć dźwignię zwrotnicową, założyć środki pomocnicze na urządzenia nastawcze, prowadzić obserwację przejeżdżającego pociągu.
W sytuacji kiedy nie można przestawiać urządzeń srk z nastawni, dyżurny ruchu lub inny pracownik musi to zrobić w terenie.

Czytaj więcej >>>
 

ARS, czyli jak dbać o miłość.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski   Dodająca informację: mgr Agnieszka Pietrkiewicz.

Uczniowie z klasy 1a, 1b i 3d wzięli udział w programie edukacyjnym pt. „ARS, czyli jak dbać o miłość, w ramach projektu „Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych”, współfinansowanego w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
Wyjątkowość programu „ARS, czyli jak dbać o miłość?” autorstwa Pana dr. Krzysztofa Wojcieszka, polega na nowoczesnym podejściu do profilaktyki uzależnień, opartym o wartości uznawane przez młodych ludzi. Głównym celem programu pt. „ARS, czyli jak dbać o miłość?” jest ograniczenie używania substancji psychoaktywnych przez młodzież (np. alkoholu, tytoniu, narkotyków i dopalaczy), także w kontekście przyszłych ról rodzicielskich.

Czytaj więcej >>>
 

 Dieta maturzysty.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski   Dodająca informację: mgr Agnieszka Pietrkiewicz.

  Młodzież naszej szkoły skorzystała z bezpłatnych wykładów organizowanych przez Wyższą Szkołę Bezpieczeństwa z siedziba w Poznaniu Wydziału Nauk Społecznych w Jaworznie.
Wykład poprowadziła pani dr Agnieszka Kowalczyk. Zajęcia przybliżyły tematykę związaną z dietą maturzysty. Czym jest dieta dla mózgu. Co jeść, by mądrzeć? Jak przetrwać trudny czas egzaminów? Co jeść by nauka stała się łatwiejsza?

 

Dzień przedsiębiorczości - Mostostal Silesia.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski   Dodająca informację: mgr Agnieszka Pietrkiewicz.

W ramach Dnia przedsiębiorczości uczniowie Zespołu Szkól im. prof. R. Gostkowskiego w Łazach wzięli udział w piętnastej edycji programu.
Dyrektor Kontraktu Mostostal Silesia p. Justyna Dziad przedstawiła ważne aspekty pracy w firmie Mostostal Silesia. Omówiła na czym polega praca w firmie oraz jakie są dokumenty aplikacyjne obecnie obowiązujące na rynku pracy. Młodzież zadawała pytania dotyczące pracy na stałe , pracy sezonowej, zarobków, możliwości awansu, na które otrzymała rzetelne odpowiedzi. Dzień przedsiębiorczości sprzyja podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.
Poprzez udział w programie uczniowie mieli możliwość:

Czytaj więcej >>>
 

Mistrzostwa w piłkę nożną.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski   Dodający informację: mgr Andrzej Czapla.

20.03. (w czwartek) w Zespole Szkół Techniczno Informatycznych, w Gliwicach odbyły się I Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej Halowej Szkół Kolejowych. Do finałowych rozgrywek zakwalifikowanych zostało sześć drużyn z: Łaz, Szczecina, Rybnika, Sosnowca, Nowego Sącza i Gliwic. Wszystkie trwające podczas turnieju mecze stały zdaniem obserwatorów- fachowców na bardzo wysokim poziomie. Do tej sportowej jakości podczas trwania wszystkich turniejowych meczy przyczynili się również uczniowie Gostka.
Z dumą mówimy i akcentujemy występy naszej drużyny, bo naszym zdaniem i zdaniem organizatorów mistrzostw do pełni szczęścia zabrakło nam właśnie tylko tego szczęścia. Na uwagę zasługuje fakt, iż w opinii trenerów i opiekunów wszystkich drużyn uczeń naszej szkoły Łukasz Fik był zawodnikiem wyróżniającym się podczas całego turnieju. Graliśmy ładnie i graliśmy fair. Przedmeczowe informacje i pomeczowe opinie wygłaszane tu i ówdzie o postawie naszych uczniów dały sporo powodów do dumy i zadowolenia.
Ze statystycznego obowiązku informujemy, iż zwycięstwo w I Mistrzostwach Polski Szkół Kolejowych w Futsalu przypadło drużynie z Z.S. z Sosnowca, która w finale pokonała drużynę z Z.S ze Szczecina.

Czytaj więcej >>>
 

Festiwal Nauki.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski   Dodająca informację: mgr Anna Koścień-Kijanka.

W dniu 15 marca uczniowie klas mundurowych IA i IIA wzięli udział w 14 Festiwalu Nauki w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Uczniowie uczestniczyli w dwóch wykładach: „Wojska specjalne Rzeczpospolitej. Od Cichociemnych do NATO” prowadzonym przez gen. dr Romana Polko i „Droga do marzeń o lataniu. Jak zostać pilotem wojskowym?” prowadzonym przez gen dyw. rez. prof. nadzw. dr hab. inż. Krzysztofa Załęskiego, płk. pil. dr inż. Konrada Madeja oraz jedyną kobietę w gronie por. mgr Olgę Wręgę. Pomiędzy wykładami uczniowie wzięli udział w pokazie broni jak i zobaczyli mini laboratorium kryminalistyczne.

Czytaj więcej >>>
 

Kształcenie dualne.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski   Dodająca informację: mgr inż. Maria Domagała.

16 marca 2018r. w Zespole Szkół im prof. Romana Gostkowskiego odbyło się spotkanie przedstawicieli CMC Poland sp. z o.o. w Zawierciu z uczniami klas technicznych.
W spotkaniu uczestniczyli , Starosta Zawierciański Pan Krzysztof Wrona , Naczelnik Wydziału Edukacji Pan Jerzy Muc, Dyrektor personalny CMC Poland Sp. z o.o. w Zawierciu Pani Barbara Kaleta, Dyrektor ds. Logistyki Pan Zbigniew Cholewka oraz Kierownik Biura Rozwoju Personelu i Relacji Pracowniczych Pani Kinga Banasiak.
Dyrektor szkoły Pani Marzena Orzoł powitała wszystkich, a następnie krótko przedstawiła kierunki kształcenia oraz dotychczasowe działania szkoły w zakresie współpracy z pracodawcami. Starosta powiatu Pan Krzysztof Wrona wskazał na możliwości jakie otwierają się przed uczniami szkół technicznych. Podkreślił że, kwalifikacje i umiejętności jakie zdobywają w czasie nauki pozwolą im znaleźć dobrą pracę w wielu firmach w Polsce bez konieczności wyjeżdżania za granicę.
Naczelnik wydziału edukacji Pan Jerzy Muc przedstawił na czym polega kształcenie dualne, jakie możliwości daje szkole współpraca z pracodawcą w zakresie prowadzenia zajęć praktycznych i praktyk zawodowych.
Przedstawiciele CMC Poland sp. z o.o. w Zawierciu zapoznali uczniów z działalnością firmy.

Czytaj więcej >>>
 

 Konkurs historyczny 2018.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski   Dodająca informację: mgr Renata Chmielewska.

  Konkurs Historyczny „ Krąg” rozstrzygnięty! Po raz kolejny przystąpiliśmy do zmagań z historii Polski w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym. W tym roku uczniowie pisali test z historii Polski po 1944 roku. Najlepszy wynik w szkole uzyskała uczennica klasy II A Natalia Bereza osiągając 70% możliwych do zdobycia punktów. Drugie miejsce zajął Szymon Jagielak a trzecie Laura Białas – uczniowie klasy II A . Ten dobry wynik cieszy i daje nadzieje na więcej w przyszłym roku. Gratulacje!

 

 Konkurs multimedialny 2018.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski   Dodająca informację: mgr Ewa Kumor-Rudy.

DYPLOM

  Wielu uczniów Zespołu Szkół im. prof. Romana Gostkowskiego oraz uczniowie wszystkich szkół średnich z całego Powiatu Zawierciańskiego wzięło udział w XV Konkursie Multimedialnym w języku angielskim pod tytułem ,,Amerykański Super Bohater". Cieszymy się, że nasi uczniowie prezentują poziom umiejętności pozwalający na zajęcie wysokiego miejsca. Uczennica 3 klasy LO Aleksandra Skabek zdobyła III miejsce, przyznano jej dyplom oraz nagrodę w formie pomocy naukowej do języka angielskiego. Gratulujemy zwyciężczyni i życzymy dalszych sukcesów.

 

Dzień Języków Obcych w Gostku.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski   Dodająca informację: mgr Marta Szatan.

9-go marca 2018 roku w Zespole Szkół im. prof. Romana Gostkowskiego odbyła się akcja pod hasłem „Dzień Języków Obcych”, zorganizowana pod kierunkiem nauczycieli języka angielskiego i języka niemieckiego dla uczniów Zespołu oraz klas trzecich Gimnazjów z Łaz, Niegowonic i Chruszczobrodu. Uczniowie Gostka i zaproszeni Gimnazjaliści mieli możliwość poznania kultury i tradycji wybranych państw europejskich, takich jak: Wielka Brytania, Szwajcaria, Francja, Węgry, czy Grecja, a także posmakowania potraw charakterystycznych dla tych regionów. Mogli również sprawdzić swoją wiedzę w quizie z zakresu realioznawstwa Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej >>>
 

 Doradztwo zawodowe III 2018.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski   Dodająca informację: mgr Agnieszka Pietrkiewicz.

  „Jak wybrać odpowiednią ścieżkę zawodową?” - wielu młodych ludzi zadaje sobie to pytanie. Młody człowiek powinien wybrać kierunek, do którego ma predyspozycje oraz taki, który pokrywa się z jego zainteresowaniami. W razie wątpliwości warto skorzystać z porad doradcy zawodowego. W Zespole Szkół im. prof. R. Gostkowskiego w Łazach uczniowie mieli możliwość zasięgnąć indywidualnej konsultacji oraz porady w zakresie kierunku kształcenia i zawodu. Doradca zawodowy z Poradni psychologiczno-pedagogicznej pani Renata Pardela wskazała, na co należy zwrócić uwagę na rynku pracy. Podpowiedziała w jaki sposób wybrać odpowiednią uczelnię oraz kierunek studiów lub nauki. Omówiła również, jak wygląda rekrutacja na studia i co jest istotne przy podpisywaniu umowy o pracę.

 

Walentynki.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski   Dodająca informację: mgr Jolanta Czaja.

Walentynki to bardzo miłe święto, to dzień zakochanych, które obchodzone jest 14 lutego. Tego dnia ludzie wysyłają do kochanych ludzi „walentynkę” - wiersz, wyznanie miłosne czy ciepły obrazek jako dowód sympatii i przyjaźni. Obdarzają się też upominkami.
Walentynki to święto wszystkich ludzi o otwartych sercach, zarówno tych, którzy są zakochani, jak i tych, którzy są nieśmiali i obawiają się wyznać swoje uczucie. To wyjątkowy dzień, który skłania nas do okazania nie tylko ukochanej osobie, ale i przyjaciołom, tego, co naprawdę czujemy, a na co dzień nie mamy czasu, sposobności i czasem odwagi, żeby to wyrazić.

Czytaj więcej >>>
 


Strona 29 z 64