• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

 Warsztaty z kryminalistyki 2024.

 

W dniu 24 maja uczniowie z klas mundurowych brali udział w warsztatach z kryminalistyki, zorganizowanych przez Wyższą Szkołę Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach.
Pierwsza część wykładu oraz pokazu prowadzonego przez doktora Arkadiusza Pawła Szajnę ujawniła tajniki badania przez tak zwany potocznie wariograf( wykrywacz kłamstw) a w świecie naukowym zwany poligrafem, który służy do badania i rejestrowania śladów emocjonalnych danego zdarzenia, rejestruje on co najmniej trzy procesy fizjologiczne skorelowane ze zmianami aktywności organizmu - zmianami emocjonalnymi - są to: częstotliwość oddechu, reakcja skórno galwaniczna oraz ciśnienie krwi/puls.
Takiemu badaniu został poddany ochotnik z grupy naszych uczniów, pomimo wielkich starań by przechytrzyć urządzenie, nie udało mu się tego dokonać.
W drugiej części naszego spotkania z przedstawicielami uczelni młodzież dowiedziała się czym jest daktyloskopia.
To jedna z najważniejszych metod identyfikacji sprawców czynów przestępczych, gdzie ujawnia się i zabezpiecza ślady linii papilarnych.
Na tych właśnie warsztatach uczniowie Zespołu Szkół im profesora Romana Gostkowskiego ćwiczyli w jaki sposób zostawić dobry ślad na przedmiocie i jak prawidłowo pobrać go właściwie zabezpieczając by mógł być zbadany celem wykrycia przestępcy.
Świetne warsztaty, super zabawa i konkretna dawka wiedzy, jeszcze tam wrócimy.

Zapraszamy do fotorelacji.