• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Kotlet

Email Drukuj PDF
Kotlet zabójczy jak papieros.
 
 

Jedzenie mięsa sprzyja nowotworom – dowiedli naukowcy. To, że przyspiesza rozwój chorób układu krążenia, wiadomo od dawna. Czy powinniśmy całkiem zrezygnować z mięsa?

20 marca przypada Międzynarodowy Dzień Bez Mięsa. Czy z jedzenia soczystych kotletów lepiej zrezygnować? Przypominamy artykuł, który ukazał się w „Newsweeku” 12/2014.

Lubisz mięso? Nie jedz go zbyt wiele, namawia prof. Valter Longo z Uniwersytetu Południowej Kalifornii w Davis. Jego zespół wykazał właśnie, że wielbiciele krwistych steków i soczystych hamburgerów są cztery razy bardziej zagrożeni rakiem niż osoby, które jedzą mało mięsa i nabiału. Dieta bogata w białko zwierzęce sprzyja nowotworom i jest tak samo groźna jak wypalanie każdego dnia 20 papierosów. Profesor swoje wnioski oparł na 20-letniej analizie menu ponad 6,3 tys. osób w średnim wieku.

Aby mieć pewność, że zależność pomiędzy dietą bogatą w białko a ryzykiem zachorowania na nowotwór nie jest dziełem przypadku, uczony poddał badaniu również myszy. Przez dwa miesiące podawał im specjalną karmę. Jedna grupa zwierząt miała dietę niskobiałkową, czyli taką, która dostarcza mniej niż 10 proc. kalorii z białka, a druga wysokobiałkową, w której co najmniej 20 proc. kalorii pochodzi z białka. Okazało się, że myszy, które jadły mało zwierzęcego białka, rzadziej chorowały na nowotwory niż gryzonie na wysokobiałkowej diecie. To pierwsze badanie, które wykazało niezbicie, że jedzenie zbyt dużych ilości mięsa sprzyja nowotworom i przedwczesnej śmierci. Koniec z mięsem? Całkiem z białka zwierzęcego nie powinniśmy rezygnować. Zawiera ono bowiem składniki niezbędne do prawidłowej pracy organizmu.

Naukowe dylematy

Związek między dietą bogatą w mięso a zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka naukowcy zaczęli dostrzegać już w latach 70. Teoria ta jednak przez wiele lat budziła ogromne kontrowersje. Jej zwolennikom zarzucano brak niepodważalnych dowodów i błędy podczas przeprowadzania doświadczeń. Jeszcze w latach 90. prof. Timothy Key, ceniony epidemiolog z Oxford University, przeanalizował kilka badań i stwierdził, że na choroby sercowo-naczyniowe oraz nowotwory żołądka, jelita grubego, płuc, piersi i prostaty chorują równie często osoby, które jedzą mięso, jak i te, które całkiem z niego zrezygnowały. Jego pracę opublikowało znane czasopismo naukowe „American Journal of Clinical Nutrition”.

Dopiero pod koniec lat 90. ekspertom udało się potwierdzić, że jedzenie wołowiny sprzyja zachorowaniu na raka jelita grubego i odbytnicy oraz przypuszczalnie na raka piersi i prostaty” – przypomina prof. Marion Nestle z Wydziału Żywności, Żywienia i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Nowojorskiego. Kilka lat później naukowcy z Instytutu Karolinska w Sztokholmie wykryli jeszcze jedną zależność: steki i hamburgery zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór trzustki. Zalecali, by całkowicie zrezygnować z czerwonego mięsa na rzecz drobiu, który – jak przekonywali – nie tylko nie sprzyja rakowi trzustki, ale wręcz zmniejsza ryzyko zachorowania na ten nowotwór.

Z kolei prof. Umberto Veronesi, jeden z najlepszych onkologów na świecie, od lat zajmujący się profilaktyką nowotworów, uważa, że mięso zarówno białe, jak i czerwone jest jednym z naszych największych wrogów i należy z niego całkowicie zrezygnować. „Dzięki tej zmianie można uniknąć 30-70 proc. nowotworów” – przekonuje w wydanej właśnie w Polsce książce „Z rakiem walczy się przy stole – w stronę wegetarianizmu”.

W 2011 r. statystyczny Polak zjadł 75 kg mięsa, czyli ponad kilogram tygodniowo.

Eksperci Światowego Instytutu Badań nad Rakiem (World Cancer Research Foundation) tak radykalni nie są. W wydanym kilka lat temu oświadczeniu stwierdzili, że czerwonego mięsa należy jeść mniej, choć ich zdaniem jest ono jedynie prawdopodobną przyczyną nowotworów. – Z wielu badań wynika jednak, że jemy za dużo białka. Częściowo pochodzi ono co prawda z nabiału i orzechów, ale większość zjadamy wraz z mięsem – mówi Katarzyna Błażejewska, dietetyczka kliniczna i psychodietetyczka.

W 2011 r. statystyczny Polak zjadł 75 kg mięsa, czyli ponad kilogram tygodniowo. A z raportu Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wynika, że ma na nie coraz większy apetyt. W 2011 roku konsumpcja mięsa wzrosła o ponad 13 proc. w porównaniu z 2000 r. Tymczasem według zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia „ilość spożytego w ciągu tygodnia czerwonego mięsa (wołowiny, wieprzowiny, jagnięciny) nie powinna być większa niż 500 g po ugotowaniu (700-750 g przed ugotowaniem)”. To oznacza, że możemy zjeść dwa, trzy kotlety w tygodniu. – Podobnie jadaliśmy jeszcze sto lat temu. Wtedy mięso pojawiało się na polskich stołach niemal wyłącznie w niedziele i święta – mówi Dorota Minta, psycholog kliniczna, która od lat pracuje z osobami z zaburzeniami jedzenia. – Dziś organizmy większości mieszkańców Europy i USA mają za dużo białka. To sprawia, że wątroba i nerki muszą nieustannie intensywnie pracować, a to może doprowadzić do uszkodzenia tych organów – dodaje Katarzyna Błażejewska.

W poszukiwaniu winowajcy

Nadmiar mięsa sprzyja nowotworom, z tym zgadza się większość ekspertów, ale nadal nie wiedzą, co takiego znajduje się w mięsie, że jest ono aż tak groźne. Aby rozwiązać tę zagadkę, pod lupę wzięli już tłuszcz, nasycone kwasy tłuszczowe, białko i wiele innych substancji. Prof. Valter Longo zwrócił uwagę na hormon wzrostu IGF-1, który pozwala ludziom rosnąć, ale zwiększa też ryzyko zachorowania na nowotwory. Przed laty uczony prowadził badania na grupie Ekwadorczyków, którzy mieli nietypową mutację genetyczną. Powodowała ona, że organizm tych osób wytwarzał mniej niż przeciętnie IGF-1. Ludzie ci byli przez to niżsi – mieli mniej niż 150 cm wzrostu, ale rzadziej niż większość społeczeństwa chorowali na raka i cukrzycę.

Prof. Longo postanowił wrócić do tego badania. Wybrał losowo grupę ponad 2,2 tys. osób, których poddał dodatkowym badaniom. Regularnie mierzył w ich krwi poziom hormonu wzrostu IGF-1. Okazało się, że im więcej jedli mięsa, tym wyższe było u nich stężenie tej substancji. Jednocześnie częściej niż u osób stroniących od mięsa wykrywano u nich nowotwory. „Badanie nasze pokazało, że dieta uboga w białko zwierzęce skutecznie chroni przed rakiem, bo ogranicza produkcję IGF-1” – mówi współautorka badania, Eileen Crimmins z Uniwersytetu Południowej Kalifornii w Davis.

To dzięki zmianie diety z roślinnej na mięsną naszym przodkom udało się podbić świat.

Naukowcy zaznaczają jednak, że wyniki ich pracy można odnosić jedynie do osób w średnim wieku, bo tylko one wzięły udział w badaniu. „To, co jest dobre dla osób w jednym wieku, wcale nie musi być korzystne dla pozostałych” – podkreśla prof. Longo. Z niektórych badań wynika bowiem, że więcej mięsa mogą potrzebować osoby po 65. roku życia oraz dzieci i młodzież. Mięso jest przecież cennym źródłem m.in. witamin z grupy B, które występują w pokarmach roślinnych w ilościach śladowych, witamin A i D oraz łatwo przyswajalnego żelaza. – Białko jest niezbędne do budowy organizmu oraz produkcji różnych hormonów i enzymów. Gdy go brakuje, zanikają mięśnie, spada odporność – dodaje Katarzyna Błażejewska.

Warto też pamiętać, że to dzięki zmianie diety z roślinnej na mięsną naszym przodkom udało się podbić świat. Dieta oparta na mięsie dostarczała więcej kalorii niż jedzenie części roślinnych i znacznie przyspieszyła rozwój mózgu. – Mózgi naszych przodków mogły być lepiej odżywione i zaczęły się znacząco powiększać. Staliśmy się bystrzejsi i nauczyliśmy się sprytniejszych sposobów zdobywania większej ilości mięsa – twierdzi antropolog Leslie Aiello z londyńskiego University College.

Wróg numer jeden

Z czasem mięso stało się wielce pożądanym składnikiem diety. Pozwalało szybko zaspokoić głód i było smaczne, szczególnie to przetworzone. Dziś coraz więcej badań sugeruje jednak, że to właśnie bekon, salami czy szynka, które zostały poddane wędzeniu, konserwowaniu, m.in. związkami azotu czy soleniu, są najbardziej rakotwórcze ze wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego. „W 2009 r. wykazaliśmy, że ryzyko przedwczesnego zgonu z powodu raka i chorób układu sercowo-naczyniowego rosło wraz z ilością przetworzonego mięsa w diecie” – komentuje prof. Sabine Rohrmann z uniwersytetu w Zurychu. Jej zespół śledził stan zdrowia 450 tys. Europejczyków (nie było wśród nich Polaków) przez kilka lat. Najbardziej zagrożone były osoby, które zjadały codziennie ponad 160 gramów produktów mięsnych.

Ze smażenia i grillowania mięsa warto zrezygnować z jeszcze jednego powodu – tak przetworzone zwiększa ryzyko demencji i sprzyja chorobie Alzheimera.

Przetworzone mięso sprzyja przede wszystkim powstawaniu nowotworu żołądka i jelita grubego, a także zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu z powodu chorób serca. Kobiety, które częściej niż raz dziennie jedzą przetworzone mięso, są dwa razy bardziej zagrożone hormonozależnymi nowotworami piersi niż panie, które sporadycznie jadają kiełbaski czy hamburgery, twierdzi prof. Eunyoung Cho z Harvard Medical School.

Nowotworom szczególnie sprzyjają krwiste steki, kaszanka i befsztyk tatarski, twierdzą autorzy artykułu w czasopiśmie naukowym „Journal of National Cancer Institute” z 2007 r., którzy w latach 1992-1998 monitorowali dietę prawie 500 tysięcy Europejczyków. Ich zdaniem we krwi zwierząt mogą się znajdować bakterie odpowiedzialne za rozwój niektórych nowotworów. Dlatego proponują, by wieprzowinę czy wołowinę przed przyrządzeniem posolić, a potem obficie spłukać wodą. Radzą też zrezygnować z grillowania mięsa lub przynajmniej robić to na specjalnych tackach i co najmniej 10 centymetrów od ognia. Kiedy karkówka ma kontakt z płomieniem, którego temperatura może osiągnąć nawet 500 stopni C, powstają substancje rakotwórcze.

Ze smażenia i grillowania mięsa warto zrezygnować z jeszcze jednego powodu – tak przetworzone zwiększa ryzyko demencji i sprzyja chorobie Alzheimera, wykazali przed kilkoma tygodniami naukowcy z Centrum Medycznego Mount Sinai w Nowym Jorku. Podczas jego obróbki tworzą się związki o skomplikowanej nazwie: końcowe produkty zaawansowanej glikacji (AGEs). Ułatwiają one powstawanie w mózgu beta-amyloidu, który jest uważany za główną przyczynę alzheimera. Związki AGEs na pewno tworzą się u poddanych eksperymentowi myszy. Czy tak samo dzieje się w organizmie człowieka, pewności nie ma, ale – jak zapewniają autorzy badania – prawdopodobieństwo jest duże.