• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Z wizytą w Porcie Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków-Balice  

Wprowadzający: mgr  Krystian Rudy.   Dodający informację:  mgr Monika Małysa.

 W dniu 11 października 2018r.uczniowie klasy ICD -technik eksploatacji portów i terminali wraz z opiekunami- mgr Moniką Małysą oraz mgr Angeliką Fabjańską udali się na wycieczkę przedmiotową do Portu Lotniczego Kraków-Balice. Celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z infrastrukturą, funkcjonowaniem lotniska oraz z procedurami odprawy pasażerów.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od pobytu w terminalach lotniczych -przylotowym i odlotowym. Uczniowie zobaczyli stanowiska odprawy biletowo-bagażowej i kontroli bezpieczeństwa. Zapoznali się z pracą punktu informacyjnego, z którego pozyskali przydatne materiały do zajęć z przedmiotu obsługa podróżnych w portach i terminalach i zajęć z języka obcego zawodowego. Skorzystaliśmy również z możliwości wejścia na taras widokowy- doskonały do obserwacji startujących i lądujących samolotów. 

Kolejnym punktem wycieczki był pobyt w nowoczesnym Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport. Krakowskie lotnisko jest jedynym w Polsce portem lotniczym posiadającym taki ośrodek edukacyjny. W centrum można poznać zasady funkcjonowania i organizacji lotniska. Na powierzchni 400 m2 powstała sala ogólnodostępna z elementami infrastruktury terminalowej (lotnisko w pigułce), sale tematyczne oraz dwie do e-learningu, każda z 6 stanowiskami komputerowymi. 

Trzecią część pobytu na lotnisku w Balicach stanowiła gra terenowa(byliśmy pierwsza grupą, która testowała te grę" na sobie"). Polegała ona na znalezieniu charakterystycznych punktów w terminalu odlotowym i przylotowym, oraz odpowiedzi na pytania. Zdania należało wykonać w jak najkrótszym czasie. Uczniowie posługiwali sie aplikacjami ściągniętymi dzień wcześniej na swoje telefony, przesłanymi przez osoby koordynujące nasza wizytę.

Pobyt na lotnisku był niezapomniany, a wiedza teoretyczna i praktyczna tam zdobyta jest przydatna na zajęciach zawodowych ale również w kontekście planowanych w przyszłości podróży lotniczych

Na miejscu mieliśmy możliwość wcielenia się w rolę pracownika lotniska i samodzielnego wykonania pracy przy danym stanowisku na „ścieżce pasażera”. Uczniowie mogli samodzielnie przejść kontrolę bezpieczeństwa wcielając się kolejno w rolę pracownika lotniska i pasażera.