• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Erasmus +  - WŁOCHY 2022 - WRZESIEŃ - PAŹDZIERNIK !

Gostek w Europie

 

Kilka słów od uczestników programu ERASMUS - WŁOCHY.

Za nami intensywny dzień, pełen wrażeń i emocji. Szkolenie, poznanie harmonogramu praktyk , wizyta u włoskich pracodawców, szybki obiad i zwiedzanie Martiny. Piękna pogoda, błękitne niebo, szczęśliwi i uśmiechnięci My :) Pozdrawiamy !!!. 

 

 JĘZYKOWE INFO.

 


Amerykański Klub Filmowy --->>>

Po wakacjach spotykamy się 30 września o godz. 18:00.


American Corner Katowice --->>>

 

W jednym z wywiadów David French, tłumacz książek Sapkowskiego, powiedział: „[..] aby zostać tłumaczem literatury, trzeba bardzo dobrze pisać w swoim własnym języku.                                

 

Conversatin Cafe with Rian --->>>

 

Spotkania konwersacyjne przy kawie prowadzone przez native speakera. Obecnie prowadzone są online.  Rozmawiamy na różne temat związane ze Stanami Zjednoczony między innymi wybory prezydenckie, święta, kultura, biznes, historia.

 

 EUROSKILLS POLAND - 2022 i 2023.

Zgłoś się do konkursu SkillsPoland 2022

AmberExpo Gdańsk 23-25.11.2022 r.

Zostań mistrzem Polski w swoim fachu

  • 2 edycja największego branżowego konkursu dla młodych fachowców w Polsce
  • Już dziś zgłoś się i zacznij swoją przygodę z WorldSkills Poland
  • Wybierz 1 spośród 22 konkurencji
  • Postaw na swoje umiejętności i na siebie

Czekamy na Ciebie!

WorldSkills Poland to inicjatywa zachęcająca młodych ludzi do podnoszenia swoich umiejętności zawodowych poprzez prestiżowe, międzynarodowe konkursy WorldSkills i EuroSkills. EuroSkills i WorldSkills to konkursy, w których rywalizuje 31 państw z Europy i aż 85 państw w edycji globalnej, czyli WorldSkills. Towarzyszą im rozmaite prezentacje, pokazy, wystawy, konferencje i seminaria branżowe. Konkursy mają zachęcić młodych ludzi do podnoszenia jakości swoich umiejętności zawodowych w ścisłej współpracy z pracodawcami, a także promować najnowsze rozwiązania w kształceniu i szkoleniu zawodowym.

Więcej informacji na stronie konkursu SkillsPoland 2022:

https://worldskillspoland.org.pl/wydarzenia/skillspoland-2022/

Strona internetowa inicjatywy:

https://worldskillspoland.org.pl/

Czym jest EuroSkills? EuroSkills to największe w Europie zawody młodych profesjonalistów. W ponad 50 konkurencjach udział biorą zawodnicy z 31 krajów. Konkurs jest skupiony wokół 6 obszarów zawodowych: technologia informatyczna i komunikacyjna, produkcja i inżynieria, technologia budownictwa, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste, sztuka i moda. W przyszłym roku, po raz pierwszy mistrzostwa Europy odbędą się w Polsce w 2023 r. – miejscem spotkania będzie Gdańsk. Więcej informacji:

Plakat --->>>

REKRUTACJA --->>>

 

 REKRUTACJA NA UCZELNIĘ  - WYŻSZA SZKOŁA BEZPIECZEŃSTWA - APEIRON.

Apeiron

PREZENTUJEMY PLAKAT PROMOCYJNY WYŻSZEJ UCZELNI   - WYŻSZEJ SZKOŁY BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO I INDYWIDUALNEGO:


LINK --->>> Film promocyjny 

  oraz nowy kierunek: PSYCHOLOGIA --->>> 

 

 Gala Jubileuszowa z okazji 10 - lecia Centrum Badań i Edukacji Służb Mundurowych Akademii WSB.

napęd rozjazdu

 

W dniu 28 czerwca 2022 roku odbyła się uroczystość - koncert charytatywny Śląskie Ukrainie" oraz Gala Jubileuszowa z okazji 10 - lecia Centrum Badań i Edukacji Służb Mundurowych Akademii WSB pod przewodnictwem Pani Rektor Zdzisławy Dacko-Pikiewicz. Współorganizatorem Jubileuszu była Komenda Wojewódzka Policji, a Patronat nad Uroczystością objął Wojewoda Śląski – Pan Jarosław Wieczorek. Obecność wielu znamienitych gości uświetnił koncert Orkiestry Śląskiej Policji. Akademia WSB ul. Cieplaka 1c, 411-300 Dąbrowa Górnicza to uczelnia z którą nasza szkoła współpracuje uczestnicząc w turniejach klas mundurowych, spotkaniach, wykładach.

Fotorelacja z uroczystości w galerii zdjęć.

A więcej informacji i zdjęć lepszej jakości na stronie Akademii WSB --->>>

 

 

 Zakończenie roku szkolnego 2021/2022.

napęd rozjazdu

 

W dniu 24 czerwca 2022 roku odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2021/2022. Był to wyjątkowy rok szkolny - ze względu na naukę zdalną i covid, ze względu na wojnę przy naszej granicy i pomoc uchodźcom, ze względu na wiele wyzwań - z którymi chyba poradzili sobie uczniowie i nauczyciele.

Fotorelacja z uroczystości w galerii zdjęć. Wszystkim życzymy zdrowia, szczęścia i pokoju.

Wszystkim uczniom życzymy dobrego wypoczynku !

 

 INFORMACJA DYREKTORA SZKOŁY - ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022 - 24.06.2022.

Dyrekcja Zespołu Szkół im. prof. Romana Gostkowskiego w Łazach informuje o organizacji zakończenia roku szkolnego 2021/2022 w dniu 24.06.2022:

Godzina 9:30 - akademia na sali gimnastycznej w szkole.

Godzina 10:00 - spotkanie z wychowawcami w salach:

Klasa 1 A  - sala numer 5

Klasa 2 AL - sala numer 113

Klasa 1 B - sala numer 16

Klasa 2B - sala numer 115

Klasa 2C - sala numer 114

Klasa 3AP - sala numer 105

Klasa 3 CKP - sala numer 101

Klasa 3 CD - sala numer 17

 

Erasmus +  - OGŁOSZENIE!

Gostek w Europie 

OGŁOSZENIE!

Test z języka angielskiego dla osób wyjeżdżających na II mobilność do Włoch. Dnia 24.06.2022r o godzinie 10.30 odbędzie się egzamin z języka angielskiego w sali 105. Zapraszamy wszystkich, którzy złożyli formularz zgłoszeniowy oraz wypełnili ankietę motywacyjną.

Obecność obowiązkowa.

W RAZIE JAKICHKOLWIEK PYTAŃ PROSIMY KIEROWAĆ SIĘ DO SZKOLNEGO KOORDYNATORA PROJEKTU, PANI ANNY KOWALSKIEJ. 

 

Erasmus +  - OGŁASZAMY NABÓR DO DRUGIEJ MOBILNOŚCI!

Gostek w Europie 

OGŁASZAMY NABÓR DO DRUGIEJ MOBILNOŚCI!

Dnia 13.06.2022 ROKU ROZPOCZYNAMY REKRUTACJĘ DO DRUGIEGO WYJAZDU NA 4 TYGODNIOWE PRAKTYKI ZAWODOWE DO WŁOCH W RAMACH PROJEKTU:

„Gostek w Europie” (2020-1-PL01-KA102-079190)

PROSZĘ ZAPOZNAĆ SIĘ Z REGULAMINEM REKRUTACJI I UDZIAŁU W PROJEKCIE, KTÓRY JEST DOSTĘPNY W BIURZE PROJEKTU ORAZ NA STRONIE INTERNETOWEJ NASZEJ SZKOŁY W ZAKŁADCE :

PROJEKTY ERASMUS+

TERMIN ZGŁOSZEŃ UPŁYWA 20.06.2022 ROKU

W RAZIE JAKICHKOLWIEK PYTAŃ PROSIMY KIEROWAĆ SIĘ DO SZKOLNEGO KOORDYNATORA PROJEKTU, PANI ANNY KOWALSKIEJ. 

 

 Zostańcie w Zawierciu - 2022.

napęd rozjazdu

Centrum Inicjatyw Lokalnych ma przyjemność zaprosić uczniów Państwa szkoły do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu „Zostańcie w Zawierciu” 2022. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z powiatu zawierciańskiego i daje możliwość młodym ludziom na zrealizowanie miesięcznego, płatnego stażu zawodowego u wybranego pracodawcy z Zawiercia. Zachęcamy Państwa do podzielenia się informacjami dotyczącymi konkursu z uczniami, dla których stanowi on niepowtarzalną szansę na zdobycie doświadczenia zawodowego oraz zweryfikowania własnych oczekiwań zawodowych. Stypendium stażowe wynosi 500,00 zł netto. W załączniku przesyłamy regulamin konkursu, kartę zgłoszeniową oraz plakat informacyjny. Zgłoszenia można przesyłać do 20.06.2022 roku (poniedziałek) na adres mailowy: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Więcej informacji dotyczących konkursu można znaleźć na stronie www.zostancie.zawiercianin.pl

Plakat --->>>

Regulamin --->>>

Formularz zgłoszeniowy --->>>

 

 Poligon 2022.

napęd rozjazdu

 

W dniu 30 maja 2022 uczniowie z klas mundurowych wyjechali na poligon. Ćwiczyli mięśnie i umysł na łonie przyrody pod opieką fachowców. Pani Dyrektor Katarzyna Rusek-Szczygieł odwiozła i przywiozła uczestników obozu całych i zdrowych, a co robili i przeżyli w jakimś stopniu oddaje fotorelacja do której obejrzenia zapraszamy.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy !

 

 Poznaj Polskę - Kielce.

napęd rozjazdu

 

W dniu 25.05.2022r.uczniowie LO w ZS im .prof. Romana Gostkowskiego w Łazach uczestniczyli w wycieczce w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę” . Na trasie projektu znalazły się Kielce i Chęciny. Grupa liczyła 45 osób z klas: III AP, II AL i I AP, opiekunkami były- p. Jolanta Czaja, p. Eliza Wieczorek, p. Dorota Jankiewicz i p. Beata Fronczek. Wyruszyliśmy planowo, młodzież punktualnie stawiła się na zbiórce . W dobrych humorach , choć pogodę mieliśmy w kratkę , dotarliśmy do Kielc , miasta nowoczesnego , dynamicznie rozwijającego się, które wykorzystało skok cywilizacyjny , jakim było skorzystanie ze środków unijnych. Dzięki najszybciej rozwijającym się w Polsce Targom ,Kielce stanowią od lat miejsce spotkań największych firm krajowych i zagranicznych, reprezentujących różne dziedziny gospodarki . Stolicę województwa świętokrzyskiego nazywa się często „ największym muzeum geologii pod gołym niebem”. Jedną z atrakcji turystycznych jest bez wątpienia słynny Rezerwat Kadzielnia. Usytuowany jest w centrum Kielc. Ochronie podlega najwyższa część wyniosłego skalnego cypla, tzw. Skałka Geologów o wysokości 295m n.p.m. wznosząca się pośrodku nieczynnego kamieniołomu. Ponieważ jest to urokliwe miejsce i od zawsze przyciągało rzesze turystów , podjęto decyzję o wybudowaniu Amfiteatru Kadzielnia , który może pomieścić ponad 5000 osób i stanowi miejsce największych koncertów w mieście. To właśnie z tego miejsca ruszyliśmy na zwiedzanie Kielc. Wędrując z Kadzielni do Pałacu Biskupów Krakowskich przeszliśmy przez Skwer „ Szarych Szeregów” i Park im. Stanisława Staszica . Skwer Harcerski im. „Szarych Szeregów” to plac położony w centrum miasta z placem zabaw, siecią alejek spacerowych i drogą dla rowerów. Na środku skweru znajduje się pomnik poświęcony harcerzom poległym za Ojczyznę, a wzdłuż głównej alei skweru ciągnie się Aleja Sław , którą tworzą umieszczone na granitowych postumentach popiersia znanych osób: kompozytorów, piosenkarzy, pisarzy, malarzy. Obecnie Aleja Sław liczy 46 popiersi. I tak dotarliśmy na „Wzgórze Zamkowe”. Nazwa tego terenu związana jest ze wzniesieniem w latach 1637- 1641 Pałacu Biskupów Krakowskich , który często nazywany był zamkiem. Na Wzgórzu Katedralnym mieści się Więzienie kieleckie, które zwiedzaliśmy z dużym zainteresowaniem. Powstało w latach 1826- 1828 i funkcję więzienia pełniło do lat 70-tych XX wieku. Najpierw było to więzienie rosyjskie, do czego nawiązuje pierwsza sala muzeum, pokazująca walkę siedmiu pokoleń Polaków o wolność i niepodległość. Najbardziej tragicznym okresem w dziejach więzienia były lata 1939- 1956. We wrześniu 1939r. Niemcy umieścili tu punkt zborny dla polskich jeńców. W czasie II wojny światowej więziono i torturowano tutaj polskich żołnierzy. Przedstawia to druga sala oraz podziemia. Do końca okupacji przez więzienie przeszło około 16 tys. więźniów. Trzecia sala nawiązuje do czasów komunistycznych , kiedy więzienie przejął Urząd Bezpieczeństwa. Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej mieści się w części odrestaurowanego Muzeum Pamięci Narodowej. W odnowionych pomieszczeniach znajduje się w dużej mierze multimedialna ekspozycja stała, oparta na pracy kieleckich historyków . W pomieszczeniach piwnicy zachowane zostały dawne więzienne karcery. W zachodniej części muzeum znajduje się tzw. Ściana Pamięci , na której wiszą zdjęcia więźniów, którzy zginęli w czasie wojny lub komunizmu , wraz z krótkimi biografiami. W więzieniu wykonywano dwa rodzaje kary śmierci: przez powieszenie albo przez rozstrzelanie. To tutaj więziony był znany aktor Wiesław Gołas ( w czasie wojny harcerz „Szarych Szeregów”) i jego tata Teofil Gołas. W 1945 r. w nocy z 4 na 5 sierpnia odbyło się odbicie więzienia dokonane przez żołnierzy pod dowództwem Antoniego Hedy „Szarego”. Uwolniono wtedy 354 osoby. To była największa tego typu akcja w Polsce. Ostatnim punktem naszej wycieczki był zamek w Chęcinach. Budowę zamku rozpoczęto na przełomie XIII i XIV w. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1306 r. i dotyczy nadania przez Władysława Łokietka biskupowi Muskacie warowni wraz z jedenastoma okolicznymi wsiami. Zamek w Chęcinach pełnił istotną rolę- na zamku odbywały się zjazdy rycerskie, w 1318 r. w obawie przed Krzyżakami zdeponowano tu skarbiec archidiecezji gnieźnieńskiej, stąd rycerstwo polskie ruszyło pod Płowce. Za czasów panowania Kazimierza Wielkiego zamek stał się siedzibą starostów grodowych i rezydencją rodzin królewskich. Za Jagiellonów funkcje militarne i rezydencjonalne zamku rozszerzono o więzienie. W 1465 roku na zamku wybuchł pożar , a od momentu kiedy wyprowadziła się z niego królowa Bona zamek chęciński zaczął tracić swój blaski i świetność. Historia zamku jest bardzo ciekawa. W 1655 roku został splądrowany i zdewastowany przez Szwedów, po raz ostatni działa zamkowe wystrzeliły w 1787 r. na wiwat wjeżdżającego do miasta króla Stanisława Poniatowskiego. W czasie II wojny światowej zagrożeniem dla zamku była eksploatacja kamienia z Góry Zamkowej dla pozyskania budulca dróg w Generalnym Gubernatorstwie. Dopiero po wojnie następuje odbudowa zamku . Tak wyglądał ostatni punkt programu. Wycieczka wszystkim bardzo się podobała, na pewno była ciekawa , edukacyjna i spędzona w miłej atmosferze.

 

 Poznaj Polskę - Kraków.

napęd rozjazdu

 

Poznaj Polskę- Kraków.  W ramach ministerialnego projektu Poznaj Polskę! młodzież Zespołu Szkół im.profesora Romana Gostkowskiego w Łazach wyruszyła do Krakowa. 24 maja 2022 roku klasy technikum- 2B, 2C, 1B oraz 3 CKP wraz z opiekunami- Kingą Leks, Agnieszką Ślusarczyk –Rok, Ewą Kawałek, Radosławem Cierpińskim udała się do miasta Kraka, aby odbyć żywą lekcję historii. Pierwszym punktem programu było Muzeum- Miejsce Pamięci KL Płaszów. Teren po byłym niemieckim nazistowskim obozie pracy i koncentracyjnym Płaszow jest miejscem pamięci narodowej. Na terenie obozu znajdują się pozostałości trzech miejsc masowych egzekucji. Wydobyte z nich ciała ofiar zostały spalone i rozsypane po całym obszarze, tym samym teren poobozowy formalnie jest cmentarzyskiem. Muzeum ma charakter otwarty i liczy około 40 hektarów. Niemiecki nazistowski obóz pracy i koncentracyjny Plaszow był jednym z trzech obozów koncentracyjnych założonych przez władze niemieckie III Rzeszy na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Osadzano w nim głównie więźniów żydowskich i polskich. Obóz został utworzony przez Niemców w październiku 1942 r. w Krakowie na terenie dwóch dawnych cmentarzy żydowskich, położonych w dzielnicy Wola Duchacka. Powstał jako obóz pracy (Zwangsarbeitslager - ZAL) i był przeznaczony dla kilku tysięcy więźniów – Żydów ze zlikwidowanego w marcu 1943 r. krakowskiego getta. W latach 1943–1944 osadzono tu część Żydów z likwidowanych gett w Bochni, Tarnowie, Wieliczce, Rzeszowie, Przemyślu oraz z obozu pracy w Szebniach. W lipcu 1943 r. Niemcy na terenie obozu utworzyli obóz pracy wychowawczej dla Polaków. Przetrzymywano w nim mieszkańców Krakowa oraz ofiary pacyfikacji miejscowości podkrakowskich. Po pamiątkowych zdjęciach przemieściliśmy się sprawnie i udaliśmy do Muzeum- Fabryka „Emalia” Oskara Schindlera.To miejsce zrobiło na nas szczególne wrażenie i dotarczyło wielu emocji .Pani przewodnik opowiedziała nam w interesujący sposób o właścicielu fabryki i jej przeznaczeniu. Oto kilka faktów. Fabryka przy ulicy Lipowej 4 zaczęła działalność dwa lata przed wojną. Jesienią 1939 roku, gdy odebrano ją trzem żydowskim właścicielom, trafiła w ręce sudeckiego Niemca Oskara Schindlera (1908-1974), członka NSDAP i najprawdopodobniej współpracownika Abwehry. Dzięki rozległym koneksjom zdobył dla swojej Deutsche Emailwarenfabrik, zwanej potocznie Emalią, liczne zamówienia – zarówno cywilne (garnki, łyżki itp.), jak i wojskowe (np. menażki, a później także łuski do pocisków) – które przynosiły mu spory dochód.Schindler zatrudniał Żydów, początkowo ze względów ekonomicznych – byli darmową siłą roboczą. Prawdopodobnie powstanie getta i brutalne akcje deportacyjne uświadomiły mu, że jako dyrektor dobrze prosperującej fabryki ma szansę, by tym ludziom pomóc – wydawane żydowskim pracownikom kenkarty chroniły ich przed wysiedleniami i wywózkami do obozów.Po likwidacji getta (marzec 1943 r.) dzięki swoim kontaktom i łapówkom Schindler uzyskał zgodę na utworzenie na terenie fabryki podobozu obozu pracy w Płaszowie. Jego pracownicy zamieszkali w wybudowanych przy fabryce barakach, z dala od sadystycznego komendanta obozu Amona Goetha i jego strażników. Fabryka stała się bezpiecznym schronieniem dla ok. 1000 ludzi, także starszych, chorych i dzieci, gdzie warunki sanitarne i racje żywnościowe były znacznie lepsze niż w obozie.Gdy w obliczu przegranej wojny hitlerowcy zaczęli szykować się do ewakuacji, podobóz w Emalii zlikwidowano. Wtedy Schindler uruchomił fabrykę amunicji w Brünnlitz (Czechy) i tam zatrudnił „swoich” Żydów. W ten sposób uratował życie ok. 1100 osób. Wojenna historia fabryki i jej ówczesnego właściciela Oskara Schindlera oraz losy uratowanych przez niego żydowskich pracowników, więźniów podkrakowskiego obozu pracy Plaszow, są znane na świecie za sprawą filmu Stevena Spielberga Lista Schindlera z 1993 roku. Po tak dużej dawce ciekawych informacji i intelektualnej uczcie przyszła pora na zasłużony obiad. Na krakowskim Starym Rynku mogliśmy kupić upragnione pamiątki oraz chwilkę odpocząć, w pięknym otoczeniu zabytkowego miasta. Ostatnim miejscem naszego wyjazdu był Kopiec Kościuszki, który jest dokumentem polskiego patriotyzmu, woli przezwyciężenia klęski rozbiorów, determinacji w ochronie narodowej tożsamości, świadectwem kultu Naczelnika Insurekcji, który przywdziewając krakowską sukmanę symbolicznie wprowadził chłopów - kosynierów w szeregi świadomych obrońców ojczyzny i obywateli. Jest doskonałym dziełem inżynierii, a zarazem charakterystycznym i znaczącym dla Krakowa elementem krajobrazu kulturowego. W dowód pamięci o wybitnym Polaku usypano kopiec. Istotnym ideowo budulcem była ziemia przywieziona z ważnych pól bitew: spod Racławic, Maciejowic, Dubienki, Szczekocin, a także ziemia z pól bitwy pod Saratogą i Yorktown, włożona do Kopca w 150. rocznicę podpisania Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Stoki kopca pokrywa trawa. Korpus opleciony jest podwójną ślimacznicą przecinających się ścieżek o łącznej długości ok. 1 km i szerokości ok. 1 m, wyłożonych kostką granitową na podsypce piaskowej. Na szczycie znajduje się platforma widokowa o średnicy ok. 8,5 m, otoczona kamienną, tralkową balustradą. Pośrodku platformy umieszczono kilkusetkilogramowy, granitowy głaz z inskrypcją „Kościuszce”, przywieziony znad potoku Bystrego w Kuźnicach koło Zakopanego. Kopiec usytuowany jest w centrum zabudowań fortecznych, jednak zachowuje autonomiczność. Obejrzeliśmy muzelaną wystawę i oczywiście wspięliśmy na piętra Kopca Kościuszki, żeby obejrzeć piękną panoramę Krakowa. Wszystko co dobre ...szybko się kończy... W doskonałych humorach wracaliśmy do naszych domów , gotowi na nową edukacyjną wyprawę. Ewa Kawałek, Radosław Cierpiński , Kinga Leks, A.Ślusarczyk-Rok W artykule wykorzystałam opisy, zamieszczone na muzealnych stronach -KL Plaszów, Muzeum Fabryka „Emalia” Oskara Schindlera, Muzeum Kopiec Kościuszki.


 


Strona 14 z 65