• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

 Salon Maturzystów 2019.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski 

 


  Uczniowie  naszej szkoły - maturzyści - uczestniczyli w Salonie Maturzystów. Aby ułatwić uczniom klas maturalnych dokonanie dobrego wyboru, podczas Śląskiego Salonu Maturzystów uczniowie ostatnich klas mogli porozmawiać z przedstawicielami uczelni, zapoznać się z warunkami rekrutacji na śląskich (i nie tylko!) uczelniach i skorzystać z cyklu wykładów prowadzonych przez ekspertów OKE w Jaworznie, dowiedzieć się jakich błędów wystrzegać się na maturze. Dodatkowo do ich rąk trafiło kilka tysięcy egzemplarzy Informatora dla Maturzystów przygotowanego przez Perspektywy. 10 września do Centrum Edukacyjno-Kongresowego w Gliwicach zapraszała Politechnika Śląska, natomiast 11 września uczniów ostatnich i przedostatnich klas powitał Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

 

 Narodowe Czytanie 2019.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski 

 


  Wielkie czytanie to wydarzenie kulturalne, które śmiało można określić narodową tradycją. Akcja od lat cieszy się wielką popularnością. W dniu 6 września 2019 r. o godzinie 10:00 na Placu przy fontannie młodzież Zespołu Szkół im. prof. Romana Gostkowskiego uczestniczyła w Wielkim Narodowym Czytaniu. Inicjatywa pary prezydenckiej spotkała się z dużym zainteresowaniem uczniów, nauczycieli oraz mieszkańców Łaz. W rolę lektorów wcielili się uczniowie z klas 2a oraz 3a: Paweł Kmita, Wiktoria Caputa,Wiktoria Rosa. W tym roku czytaliśmy nowele, a uczniowie Gostka zaprezentowali fragmenty utworu B.Schulza, pt „Sanatorium Pod Klepsydrą”. Opiekunami były panie – mgr Jolanta Czaja, mgr Beata Fronczek, mgr Ewa Kawałek. Swoim kolegom kibicowali uczniowie klasy 2a liceum, zdjęcia robił Bartek Jastrząb. Do zobaczenia za rok !!!

 

 Początek roku szkolnego 2019/2020.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski 

 


  2 września 2019  rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2019/2020, z nowym Dyrektorem Panem Grzegorzem Przybysz, z nową wicedyrektor Panią Katarzyną Rusek-Szczygieł i oczywiście z nowymi nadziejami na dalszy rozwój, sukcesy uczniów i nauczycieli w nauce. Dobre rady i życzenia przekazali osobiście Pani Krystyna Wiącek Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Zawierciu, naszego organu prowadzącego szkołę oraz Radny Rady Powiatu Zawierciańskiego Pan Bogusław Piotrowski. Uczniowie z pierwszych klas poznali swoich wychowawców. Symbole państwowe i sztandar szkoły nadały uroczystości odpowiedni charakter. Już za 10 miesięcy poznamy owoce wspólnych starań uczniów, nauczycieli, rodziców.

 

 Obchody rocznicy wybuchu II Wojny Światowej 1 września 2019.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski 

 


  1 września 2019  obchodzona była 80 rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Dyrektor naszej szkoły Grzegorz Przybysz wraz z uczniami wzięli udział w patriotycznym upamiętnieniu Polaków walczących o wolność. Razem z władzami samorządowymi, kombatantami, mieszkańcami w Zawierciu złożono kwiaty pod pomnikiem. To była pierwsza lekcja, lekcja patriotyzmu jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Historia uczy i tworzy fundamenty państwa, narodu, człowieka.

 

Ochotnicze formy służby wojskowej.  

 

26 października bieżącego roku młodzież klas mundurowych oraz klasy maturalne uczestniczyły w prelekcji dotyczącej ochotniczych form służby wojskowej. Prelekcję poprowadził major Jacek Łukasik z Wydziału Rekrutacji Komendy Uzupełnień w Będzinie. Uczniowie zapoznali się z obroną terytorialną oraz zawodową służbą wojskową. Zaprezentowane zostały szkoły oficerskie w Polsce. Omówiono kwalifikację wojskową i postępowanie rekrutacyjne. Młodzież miała możliwość  uzyskania informacji na temat legii akademickiej czyli ochotniczego szkolenia studentów.

 

 

 

Wycieczka do siedziby GOPR.  Wprowadzający: mgr  Krystian Rudy.   Dodający informację:  mgr Paweł Koza.

W dniu 26 października uczniowie klas mundurowych brali udział w wycieczce do siedziby GOPR w Podlesicach. Podczas prelekcji opowiadających o zawodzie ratownika górskiego uczestnicy wyjazdu dowiedzieli się jak wygląda ścieżka zawodowa ratownika górskiego, jakie stoją przed nimi wyzwania w przypadku wyboru tego powołania oraz o możliwościach rozwoju i przeszkolenia. Uczniowie wybrali się również na pieszą wycieczkę po okolicznych terenach do Kostkowic, gdzie między innymi przeszli przez jaskinię oraz trenowali wspinaczkę górską pod opieką opiekunów- mgr Andrzeja Czapli, mgr Sylwestra Nowaka i mgr Pawła Kozy.

   

 

Targi pracy. 


24 października uczniowie klas maturalnych wzięli udział w Targach Pracy, które odbyły się w Domu Rzemiosła w Zawierciu. Uczniowie mieli okazję przejrzeć najnowsze oferty pracy oraz wykonać testy psychologiczne, przygotowane przez Poradnię Psychologiczno -Pedagogiczną w Zawierciu. Na podstawie testów młodzież mogła przekonać się jaki posiadają typ osobowość i jaki rodzaj pracy byłby najlepszy dla każdego z nich.

 

 

 

„ Mądrość jest harmonią”

Wprowadzający: mgr  Krystian Rudy.   Dodający informację:  mgr Marta Szatam.

Z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej w dniu 15-go października 2018 roku w auli Zespołu Szkół im. prof. Romana Gostkowskiego w Łazach odbyła się uroczysta akademia pod hasłem „Mądrość jest harmonią”, w której uczestniczyła cała społeczność szkolna: Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, młodzież, przedstawiciele Rady Rodziców, a także znamienici goście: pani Krystyna Wiącek Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Zawierciu, pan insp. Jacek Kurdybelski Komendant Powiatowy Policji w Zawierciu, pani ppłk. Anetta Adamiec-Hylla Zastępca Dyrektora Zakładu Karnego w Ciągowicach, pan bryg. Artur Łągiewka Komendant Powiatowy Straży Pożarnej w Zawierciu, pani Teresa Nowak Prezes Zarządu Oddziału ZNP w Łazach, przedstawiciele firm: PKP Cargo, PKP Cargo Tabor, PKP PLK, pani Anna Pala Kierownik Inspektoratu ZUS w Zawierciu, pan Andrzej Rus Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Zawierciu oraz pan Jan Rudy Dyrektor Produkcji DFME DAMEL S.A.

Padło wiele ciepłych słów, były kwiaty i życzenia. Pani Dyrektor mgr Marzena Orzoł podziękowała całemu Gronu Pedagogicznemu Gostkowskiego i wszystkim pracownikom szkoły za ich ciężką pracę, a za szczególne osiągnięcia wyróżniła kilku nauczycieli, wręczając im Nagrody Dyrektora Szkoły, które w tym roku szkolnym otrzymali: pan Wicedyrektor szkoły mgr Krzysztof Grabowski, pan mgr Sylwester Nowak, pani mgr Anna Koścień-Kijanka, pani mgr Jolanta Czaja, pani mgr inż. Maria Domagała, pani mgr Beata Fronczek pani mgr Monika Małysa i pani mgr Edyta Zmarzlik-Cisowska. Serdecznie gratulujemy!

Wszystkim Pedagogom w imieniu całej młodzieży Zespołu Szkół piękne życzenia złożyli uczniowie: Natalia Kłysińska i Patryk Dworak. 

W części artystycznej swoim talentem aktorskim popisali się uczniowie klasy I cd, prezentując, trochę z przymrużeniem oka, kilka scen z życia szkoły,  oraz wokalnym: Wiktoria Szeremeta z klasy II b i Daniel Latusek z klasy II d. 

Za oprawę techniczną odpowiadali uczniowie klasy IV d, a pomocą w organizacji akademii służyły uczennice klas: III b, III ck i II ck. Wszystkim Wam bardzo dziękujemy!

Organizatorzy przedsięwzięcia: mgr Angelika Fabjańska, mgr Paweł Koza, mgr Edyta Zmarzlik-Cisowska, mgr Marta Szatan.

 

 

 

Z wizytą w Porcie Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków-Balice  

Wprowadzający: mgr  Krystian Rudy.   Dodający informację:  mgr Monika Małysa.

 W dniu 11 października 2018r.uczniowie klasy ICD -technik eksploatacji portów i terminali wraz z opiekunami- mgr Moniką Małysą oraz mgr Angeliką Fabjańską udali się na wycieczkę przedmiotową do Portu Lotniczego Kraków-Balice. Celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z infrastrukturą, funkcjonowaniem lotniska oraz z procedurami odprawy pasażerów.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od pobytu w terminalach lotniczych -przylotowym i odlotowym. Uczniowie zobaczyli stanowiska odprawy biletowo-bagażowej i kontroli bezpieczeństwa. Zapoznali się z pracą punktu informacyjnego, z którego pozyskali przydatne materiały do zajęć z przedmiotu obsługa podróżnych w portach i terminalach i zajęć z języka obcego zawodowego. Skorzystaliśmy również z możliwości wejścia na taras widokowy- doskonały do obserwacji startujących i lądujących samolotów. 

Kolejnym punktem wycieczki był pobyt w nowoczesnym Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport. Krakowskie lotnisko jest jedynym w Polsce portem lotniczym posiadającym taki ośrodek edukacyjny. W centrum można poznać zasady funkcjonowania i organizacji lotniska. Na powierzchni 400 m2 powstała sala ogólnodostępna z elementami infrastruktury terminalowej (lotnisko w pigułce), sale tematyczne oraz dwie do e-learningu, każda z 6 stanowiskami komputerowymi. 

Trzecią część pobytu na lotnisku w Balicach stanowiła gra terenowa(byliśmy pierwsza grupą, która testowała te grę" na sobie"). Polegała ona na znalezieniu charakterystycznych punktów w terminalu odlotowym i przylotowym, oraz odpowiedzi na pytania. Zdania należało wykonać w jak najkrótszym czasie. Uczniowie posługiwali sie aplikacjami ściągniętymi dzień wcześniej na swoje telefony, przesłanymi przez osoby koordynujące nasza wizytę.

Pobyt na lotnisku był niezapomniany, a wiedza teoretyczna i praktyczna tam zdobyta jest przydatna na zajęciach zawodowych ale również w kontekście planowanych w przyszłości podróży lotniczych

Na miejscu mieliśmy możliwość wcielenia się w rolę pracownika lotniska i samodzielnego wykonania pracy przy danym stanowisku na „ścieżce pasażera”. Uczniowie mogli samodzielnie przejść kontrolę bezpieczeństwa wcielając się kolejno w rolę pracownika lotniska i pasażera.

 

 

 Dzień Języków Obcych 2018.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski   Dodające informację: mgr Renata Chmielewska, mgr Marta Szatan, mgr Dorota Jankiewicz, mgr Kinga Leks, mgr Edyta Zmarzlik-Cisowska.

 


  26 września obchodziliśmy w szkole Europejski Dzień Języków (EDJ). Dzień ten, ma na celu uświadomienie sobie, iż uczenie się języków obcych pomaga nam wzajemnie się zrozumieć, przekraczać różnice kulturowe. Z tej okazji na szkolnym korytarzu pojawiły się formy powitań w różnych językach oraz flagi państw. Uczniowie mieli możliwość zmierzenia się ze swoją wiedzą na temat krajów anglo- i niemieckojęzycznych. Dwuosobowe drużyny z każdej klasy wzięły udział w konkursie realioznawczym prowadzonym przez panią Renatę Chmielewską – język angielski oraz panią Martę Szatan – język niemiecki. Publiczność dzielnie kibicowała drużynom nadając miłą atmosferę. Zwycięskie drużyny otrzymały drobne upominki. Wszystkim uczniom gratulujemy.

 

 Doradztwo zawodowe. Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski   Dodająca informację: mgr Magdalena Fidyk


  WIII Regionalne Forum Doradztwa Zawodowego.
06.10.2018 w godz. 9:00 – 12:00 , w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Zawierciu zorganizowane będą dyżury doradców zawodowych. Uczniowie szkół, rodzice, opiekunowie będą mogli uzyskać pomoc i wsparcie w określaniu swoich predyspozycji zawodowych.
Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie: www.metis.pl lub pod nr telefonu 32-6721179 wew.273.
Dyżury

 

Wycieczka do Warszawy.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski.   Dodająca informację:  mgr Marzena Orzoł.

 


13 września 2018r. uczniowie Zespołu Szkół im. prof. Romana Gostkowskiego w Łazach uczestniczyli w wyciecze do Warszawy. Głównym celem wyjazdu było zwiedzanie Sejmu RP. Uczniowie w czasie pobytu w Sejmie zostali zapoznani z historią polskiego parlamentaryzmu oraz podstawowymi zadaniami i funkcjami Sejmu. Poznali również obowiązki i codzienną pracę posłów. W czasie zwiedzania budynku parlamentu uczniowie mieli możliwość zasiadania w galerii sali posiedzeń. Następnie obejrzeli hall główny (makieta kompleksu budynków sejmowych, tablica upamiętniająca posłów II Rzeczypospolitej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, pamiątkowe tablice upamiętniające wizytę Jana Pawła II oraz tablicę Smoleńsk 10.IV.2010), Salę Kolumnową, "korytarz marszałkowski" .

Czytaj więcej >>>
 

CMC Zawiercie.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski.   Dodająca informację:  mgr Marzena Orzoł.

 


Dyrektor Zespołu Szkół im. prof. Romana Gostkowskiego w Łazach, Marzena Orzoł, zawarła porozumienie dotyczące kształcenia dualnego z Prezesem Huty CMC Poland Sp. z o.o. w Zawierciu, Panem Jerzym Koziczem.
Podpisanie porozumienia miało miejsce w siedzibie Huty CMC Poland w Zawierciu, w dniu 11 września 2018r.
Głównym celem porozumienia jest współpraca w zakresie przygotowania wykwalifikowanego personelu technicznego w zawodach: technik transportu kolejowego oraz technik elektroenergetyk transportu szynowego. Dzięki porozumieniu, uczniowie klas patronackich będą odbywać zajęcia w Hucie CMC Poland z zakresu kształcenia zawodowego na zasadach kształcenia dualnego, czyli będą uczestniczyć w zajęciach praktycznych, odbywać praktyki zawodowe oraz będą korzystać z programu stypendialnego, na podobnych zasadach , jak w Spółkach PKP.
Przy podpisaniu porozumienia była obecna Pani Barbara Kaleta – dyrektor personalny Huty CMC Poland. Starostwo Powiatowe w Zawierciu reprezentowała Pani Maria Milejska – członek zarządu powiatu zawierciańskiego oraz Pani Krystyna Wiącek – Naczelnik Wydziału Edukacji powiatu zawierciańskiego.

Czytaj więcej >>>
 


Strona 25 z 64