• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Technik AUTOMATYK STEROWANIA RUCHEM KOLEJOWYM

Email Drukuj PDF

    Technikum – zawód i matura w 4 lata. Fundament kształcenia to zdobycie wykształcenia ponadgimnazjalnego przez ukończenie szkoły w danym zawodzie, co daje możliwość zatrudnienia, przygotowanie do matury skutkujące z sukcesem studiami wyższymi na wybranym kierunku oraz egzaminy zawodowe prowadzące do dyplomu otwierającego wraz z suplementem w języku angielskim rynek pracy krajowy i na terenie Unii Europejskiej.

 

technik automatyk sterowania ruchem kolejowym



    To dziedzina pracy kolei odpowiedzialna za bezpieczeństwo podróżnych i przewożonych towarów. Pracownicy tej służby są odpowiedzialni za sprawne działanie szeregu istotnych elementów infrastruktury kolejowej, takich jak: sygnalizacja, urządzenia samoczynnego hamowania pociągów, elektryczne ogrzewanie rozjazdów, blokada stacyjna, blokada liniowa, itd. Ponieważ urządzenia sterowania ruchem kolejowym przeszły cały szereg innowacji związanych przede wszystkim ze zwiększeniem prędkości pociągów spółki kolejowe odeszły od archaicznych urządzeń mechanicznych czy elektromechanicznych na rzecz urządzeń komputerowych. Automatycy pracują obecnie na nowoczesnych urządzeniach w firmach o szerokim spektrum działań.

 Szansa zatrudnienia w: liniach kolejowych w szczególności w działach związanych z energetyką, automatyką i sterowaniem , firmach produkcyjnych wykorzystujących automatykę i sterowanie produkcją, firmach produkujących sprzęt elektroniczny, serwisach i zakładach produkujących maszyny i urządzenia elektryczne, firmach zajmujących się usługami elektroinstalacyjnymi oraz ochroną przeciwporażeniową. Urządzenia SRK- Sterowania Ruchem Kolejowym stają się obecnie urządzeniami, w których procesie sterowania potrzebna jest wiedza z zakresu elektrotechniki i elektroniki, automatyki oraz tematyki techniki komputerowej i mikroprocesorowej. Uczniowie kształcący się w tym zawodzie świetnie odnajdują się jako przyszli fachowcy pracujący w automatyce i sterowaniem ruchem kolejowym ale także jako pracownicy działów automatyki i sterowania procesami produkcyjnymi w firmach, zakładach produkcyjnych różnych branż.

 Uczniowie w ramach kształcenia mają możliwość odbywania zajęć praktycznych i praktyki zawodowej w rzeczywistych punktach automatycznego sterowania ruchem kolejowym i zapoznania się z:

  • układami urządzeń SRK takimi jak: kluczowe, scentralizowane, przekaźnikowe typu E, IZH111
  • najnowocześniejszymi rozwiązaniami takimi jak nakładki komputerowe na urządzenia przekaźnikowe
  • urządzeniami opartymi na wykorzystywaniu oprogramowania komputerowego

 

 Uczniowie w ramach kształcenia zapoznają się z urządzeniami stosowanymi w lokomotywach takimi jak: SH- samoczynne hamowanie pociągu, AUTOSTOP- pozwalające na zatrzymanie pociągów w promieniu kilku kilometrów oraz urządzeniami sygnalizacji kabinowej pozwalające obserwować w kabinie maszynisty wskazania semaforów znajdujących się w odległości kilku kilometrów.

 Jakie studia po techniku automatyku sterowania ruchem kolejowym?

Uczniowie kończąc kształcenie w zawodzie technik automatyk sterowania ruchem kolejowym  mogą kontynuować swoją naukę na studiach inżynierskich w następujących zawodach:

  • elektrotechnika
  • energetyka
  • elektronika
  • automatyka i sterowanie
  • automatyka i robotyka
  • teleinformatyka i informatyka
  • mechatronika
 Szansa zatrudnienia w spółce Polskie Linie Kolejowe S. A. w szczególności w działach związanych z energetyką, automatyką i sterowaniem , spółka ta swoim zasięgiem obejmuje obszar całego kraju, a największe zagęszczenie infrastruktury i przewozów występuje na terenie śląska, stąd też potrzeba stosunkowo dużo pracowników z tej branży. Zespół Szkół im. prof. Romana Gostkowskiego w Łazach jest położony przy dużej stacji kolejowej Łazy i jednej z głównych linii kolejowych regionu co predysponuje przyszłych absolwentów pochodzących z okolicznych miejscowości do podejmowania pracy w tym zawodzie ze względu na miejsce zamieszkania, odległość i możliwość dojazdu, Kształcenie przyszłych pracowników w oparciu o współpracę ze spółkami kolejowymi i łatwy dostęp do infrastruktury kolejowej daje podstawy do zapewnienia wysokiej jakości kształcenia pod względem praktycznym i merytorycznym z pożytkiem dla funkcjonowania transportu kolejowego na Śląsku. Szansa zatrudnienia w firmach produkcyjnych wykorzystujących automatykę i sterowanie produkcją, firmach produkujących sprzęt elektroniczny, serwisach i zakładach produkujących maszyny i urządzenia elektryczne, firmach zajmujących się usługami elektroinstalacyjnymi oraz ochroną przeciwporażeniową Stosunkowo często pojawiające się oferty pracy z tej dziedziny, wystarczy przeszukać serwisy internetowe.